Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара Асад да се повлече од лидерската функција


Сирија, деновиве

Сирија, деновиве

Европската унија го повика сиријскиот претседател Башар ал Асад да се повлече од лидерската функција, во услови кога се зачестуваат насилствата низ Сирија. Министрите за надворешни работи на земјите членки на Унијата, по средба во Луксембург, побараа од Асад “да се тргне настрана и да ја дозволи политичката транзиција". Министрите ја реафирмираа подготвеноста на ЕУ за изрекување на нови санкции. Во меѓувреме, сиријските активисти тврдат дека во неделата биле убиени повеќе од 30 лица.
XS
SM
MD
LG