Достапни линкови

logo-print

Европската мисија во БиХ ќе го намали бројот на војници


Министрите за надворешни работи на ЕУ се согласија денеска дека мировната мисија на Унијата во БиХ треба да се намали. Мисијата Алтеа во моментот има околу 1.300 војници и составот треба да се намали до 500-600 луѓе.И покрај намалувањето, Алтеа ќе го задржи мандатот што значи дека ќе може да презема директни дејствија во случај на зголемени тензии.
ЕУ ги повика политичарите побрзо да формираат влада затоа што тоа е „проблем кој не трпи одложување“ .
XS
SM
MD
LG