Достапни линкови

logo-print

ЕУ го повика Асад да се повлече од функцијата


Европската унија денеска го повика сирискиот претседател Башар Ал Асад да се повлече од функцијата. Министрите за надворешни работи по состанокот во Луксембург побараа Асад да овозможи мирна транзиција. Во соопштението е наведено дека ЕУ го поздравува обидот на сириската опозиција да направи обединета платформа и го оцени креирањето на Националниот совет како позитивен чекор.
XS
SM
MD
LG