Достапни линкови

logo-print

Самитот на ЕУ за кризата во еврозната одложен


Претседателот на Европската Унија Херман Вон Ромпуј денеска изјави дека самитот закажан за следната недела ќе биде одложен бидејќи како што вели потребни им се уште елементи за да можат да разговараат за проблемите со заедничката валута и кризата.Состанокот кој првично требаше да се оддржи на 17 и 18 октомври, сега е закажан за 23 октомври. Ромпуј додаде дека со одложувањето ќе се овозможи да се финализира сеопфатна стратегија за должничката криза во еврозоната.
XS
SM
MD
LG