Достапни линкови

logo-print

Зголемени санкции за Белорусија


Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон

Европската Унија денеска реши да ја прошири листата на санкции против дел од луѓето од режимот во Белорусија. Министрите за надворешни работи од ЕУ на состанок во Луксембург се согласија да додадат уште 16 луѓе на листата од 192 личности на кои им се замрзнати сметките и имаат визна забрана за Европа. Постоечките санкции чиј рок на важење истекува месецов се продолжени за уште една година. Се очекува министрите да ја разгледаат можноста за проширување на санкциите кои Иран.
XS
SM
MD
LG