Достапни линкови

logo-print

Кипар ќе преседава со ЕУ независно од заканите на Турција


Турскиот Премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот Премиер Реџеп Таип Ердоган

Кипар ќе го преземе претседателството со ЕУ во јули 2012 година независно од отпорот и заканите од страна на Турција, изјави кипарскиот претседател Димитрис Христофиас.
Неодамна турскиот премиер Реџеп Ердоган предупреди дека односите на Анкара со ЕУ ќе бидат целосно замрзнати ако Република Кипар го преземе ротациското претседателство со ЕУ без пред тоа да се реши кипарскиот проблем.
Шефот на кипарската држава изјави дека следните месеци ќе бидат определувачки за мировните преговори за решавање на проблемот за островот.
XS
SM
MD
LG