Достапни линкови

logo-print

Доналд Туск повторно премиер на Полска


Полскиот премиер Доналд Туск

Полскиот премиер Доналд Туск

Доналд Туск ќе биде првиот полски премиер по падот на комунизмот во 1989 година кој ќе служи два мандата по ред на функцијата. Неговата граѓанска платформа освои речиси 40 насто од гласовите на вчерашните парламентарни избори, според податоците на изборната комисија. Партијата на правото и првадата на Јарослав Качински освои 30 насто од гласовите.
Финалните резултати ќе бидат објавени утре, но Туск веќе ја објави победата, а Качински поразот.
XS
SM
MD
LG