Достапни линкови

logo-print

Либискиот нафтен сектор ќе закрепне целосно за 15 месеци


Шефот на Националната нафтена коорпoрација во Либија Нури Беруиен изјави дека тековнoто прозводство на нафта на земјата изнесува околу 25 проценти од претходното ниво пред почетокот на протестите. Тој додаде дека целосно закрепнување на овој сектор може да се очекува за 15 месеци. Беруиен во интервју за новинската агенција Асошиетед пресс истакна дека привремената влада ќе ги почитува постоечките нафтени договори, но новата влада која ќе дојде по оваа ќе одлучува дали ќе прави нови договори или ќе издава нови лиценци.
XS
SM
MD
LG