Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници напредуваат во борбите во Сирт


Силите на привремената влада на Либија соопштија дека ја преземале контролата на две стрaтегиски места во градот Сирт . Воениот портпарол соопшти дека владините трупи ги заземале двете главни бази на поддржувачите на Моамер Гадафи во градот.
Националниот преоден совет во Либија соопшти дека ќе ја прогласи земјата за ослободена од режимот кога ќе ги стават под своја контрола и последните две упоришта на Гадафи и неговите поддржувачи , Сирт и Бани Валид.
XS
SM
MD
LG