Достапни линкови

logo-print

Жестоки борби во Сирт


Безбедносните сили на привремената либиска влада соопштија дека заземале под контрола делови од центарот на градот Сирт каде што била главната база на поддржувачите на соборениот лидер Моамер Гадафи. Борците од Националниот преоден совет и денеска продолжуваат со нападите врз градот, но се уште се соочуваат со силен отпор од лојалистите на Гадафи кои имаат утврдени позиции и снајперисти на речиси секој покрив. Лојалистите на Гадафи ја имаат контролата и врз пустинските патишта кон Бани Валид.
XS
SM
MD
LG