Достапни линкови

logo-print

Хрватска одбележува 20 години независност


Хрватска во последниве 20 години спроведе многу реформи но се уште има сектори во земјава на кои треба да се работи. Ова денеска ги изјави претеседателот Иво Јосиповиќ на одбележувањето на 2 децении независност. Хрвтската премиерка Јадранка Косор во својата честитка до граѓаните истакна дека земјата ја празнува 20 годишнината на прагот на ЕУ. Таа додаде дека Хрватска има уште многу цели кои треба да ги исполни а приоритет е економското јакнење на земјата.
XS
SM
MD
LG