Достапни линкови

logo-print

ЕУ го осуди убиството на курдскиот опозиционер во Сирија


Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон

Европската Унија го осуди убиството на водечкиот опозициски активист Мешал ал Тамо во Сирија, соопшти кабинетот на еврокомесарот за надворешни работи. Курдскиот опозиционер беше убиен вчера во својот дом од вооружени маскирани напаѓачи. Околу 50 илјади сириски Курди на погребната поворка побараа повлекување на претседателот Башар ал Асад од функцијата. Претходно и САД го повикаа Асад да си поднесе оставка, пред да биде предоцна.
XS
SM
MD
LG