Достапни линкови

logo-print

Погребна поворка во Сирија се претвори во протест


Сириските безбедносни сили отворија оган врз денешната погребна поворка на курскиот опозиционер при што загинаа најмалку две лица, јавуваат новинските агенции. Погребната поворка на еден од водечките сириски опозициски активист кој вчера беше убиен во својот дом се претвори во протестен собир. Околу 50 илјади демонстранти бараат укинување на режимот на Асад. Курдите се 10 проценти од 20 милионското население на Сирија.
XS
SM
MD
LG