Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција на состанок во Стокхолм


Протести во Сирија

Протести во Сирија

Околу 90 членови на сириската опозиција предводена од Националниот Совет денеска ќе одржат состанок во Стокхолм. Претставници на демострантите и опозициски политичари ќе договараат стратегија против режимот на претседателот Башар Ал Асад. Според извештаите на Обединетите Нации во последниве 6 месеци во Сирија загинале над 2 900 луѓе во крвавите протести. Неодамнешниот формиран сириски совет во Истамбул го сочинуваат претставници на муслиманското братство, Курди и опозициски сириски политичари.
XS
SM
MD
LG