Достапни линкови

logo-print

Песочна бура ги отежнува борбите во Сирт


Безбедносните сили на привремената либиска влада соопштија дека песочната бура што го зафати Сирт ги отежнува нивните напори за ја заземат контролата врз градот. Силите на Националниот преоден совет се соочуваат со силен отпор од вооружените приврзаници на соборениот лидер Моамер Гадафи. Сирт и Бани Валид се последните упоришта на силите на Гадафи. Висок американски претставник соопшти во петокот дека НАТО смета оти лојалистите на Гадафи се на работ на поразот.
XS
SM
MD
LG