Достапни линкови

Земјотрес од 4 - 5 степени во Валандово


Премирот Груевски по земјотресот во Валандово на 02 Јуни 2009

Премирот Груевски по земјотресот во Валандово на 02 Јуни 2009

Земјотрес со интензитет од четири до пет степени е почувствуван денеска во Валандово.
Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет, земјотресот потекнува од валандовското епицентрално подрачје, а е регистриран во 14 часот и 33 минути, 130 километри југоисточно од Скопје.
Земјотресот е почувствуван и во Гевгелија, Струмица и Берово со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала-1998.
Во валандовското епицентрално подрачје и вчера беа регистрирани два земјотреса, едниот во 3 часот и 55 минути, а другиот во 3 часот и 58 минут
XS
SM
MD
LG