Достапни линкови

logo-print

Остри турски критики за Саркози


Саркози во официјална посета на Ерменија

Саркози во официјална посета на Ерменија

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу на денешната прес конференција во Анкара изјави дека Франција би требало најнапред да се конфронтира со нејзиното сопствен колонијално минато пред да дава лекции на другите како да се соочат со историјата. Тој ова го рече во врска со ставот на францускиот претседател Никола Саркози кој во Ереван дека доколку до крајот на годината Турција не го признае ерменскиот геноцид од 1915 година, Франција ќе преземе мерки, вклучително и предлог закон со кој се предвидуваат санкции за негирање на геноцидот. Саркози се наоѓа во официјална посета на Ерменија.
XS
SM
MD
LG