Достапни линкови

logo-print

Турција го продолжи командувањето на силите на НАТО во Кабул


Кабул

Кабул

Турција реши за уште една година да го продолжи командувањето на силите на НАТО за поддршка на безбедноста во Кабул, соопшти турското Министерство за надворешни работи. Турција ја презеде командата врз Меѓународните силите за поддршка на безбедноста во Авганистан во областа на Кабул во ноември 2009 година. Турција во Авганистан има 1.800 војници. Тие не учествуваат во воени дејствија, туку само во патролни мисии.
XS
SM
MD
LG