Достапни линкови

logo-print

Грција реагира на пописот во Албанија


Грчките власти ја повикаа Тирана да ги почитува правата на припадниците на националните малцинства за време на пописот во Албанија, чие спроведување е во тек.
Портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас изјави дека одлуката на припадниците на националните малцинства во Албанија за бојкот на пописот укажува на „сериозен недостиг на доверба на малцинствата кон албанската држава“.
Тој истакна дека почитувањето на правата на малцинствата е де факто критериум за членство на една држава во ЕУ.
XS
SM
MD
LG