Достапни линкови

logo-print

Саркози бара Турција да го признае геноцидот врз ерменците


Armenia -- President Serzh Sarkisian (R) and his French counterpart Nicolas Sarkozy during a welcoming ceremony at the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Museum in Yerevan, 06Oct2011

Armenia -- President Serzh Sarkisian (R) and his French counterpart Nicolas Sarkozy during a welcoming ceremony at the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Museum in Yerevan, 06Oct2011

Францускиот Претсдател Никола Саркози при посетата на Еременија изјави дека Турција треба да го признае масакрот врз ерменците од Првата Светска Војна како геноцид.
Турција од своја страна негиора дека убиствата во 1915 биле геноцид и овој коментар на Претседателот на Франција, која се противи на турското членство во Европската Унија, веројатно ќе ја налути Анкара.
XS
SM
MD
LG