Достапни линкови

logo-print

Советот на Европа усвои Резолузија за Балканот


Бариера на северот од Косово

Бариера на северот од Косово

Парламентарното собрание на Советот на Европа синоќа усвои Резолуција за политичката ситуација на Балканот. Резолуцијата беше усвоена на вонредната дебата за ситуацијата на Косово и односите на Косово со Србија и на политичката ситуација во Босна и Херцеговина и Албанија. Во дебататта голем дел од парламентарците изразија загриженост поради судирите на северот од Косово, блокирањето на преговорите меѓу Белград и Приштина, политичкиот ќорсокак во БиХ.Главните пораки во Резолуцијата се да се сочува мирот и безбедноста во Косово , да се продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград и политичките лидери во БиХ да најдат решение без одлагање на политичкиот ќорсокак и да ја спроведат пресудата на Европскиот суд за човекови права со што ќе им се гарантира на малцинствата да бидат вклучени во изборите.
XS
SM
MD
LG