Достапни линкови

logo-print

Јанукович бара од ЕУ визно олеснување за Украинците


Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска во Атина изјави дека Европската Унија треба да го олесни пристапот до туристички визи за Украинците и бизнис соработката со државите членки на Унијата. Јанукович по средбата со грчкиот претседател истакна дека Украина сака да го финализира договорот за проширување на зоната за трговија. Тој додаде дека очекува за 10 години неговата земја да им се приклучи на 27-те членките на Унијата. ЕУ во изминативе неколку месеци често ја критикуваа украинската влада за судскиот процес против поранешната премиерка Јулија Тимошенко.
XS
SM
MD
LG