Достапни линкови

logo-print

Европската Централна Банка им понуди кредити на банките од еврозоната


Европската Централна банка денеска соопшти дека ќе им понуди нови итни заеми на банките за да помогне да се стабилизира финансискиот систем во еврозоната. Претседателот на банката Жан Клод Трише изјави дека Европската Централна Банка ќе понуди неограночен износ на пари за кредити на 12 месеци кои ќе им обезбедат на банките средства за подолг период. Многу европски банки се изложени на загуби поради грчките обврзници што ги купиле. Трише додаде дека банката ќе купи обврзници во вредност од 40 милијарди евра како мерка за стабилизација. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска треба да се сретне со претседателката на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард како и со шефовите на Светската Банка и претставници на Г-20 во Берлин каде ќе разговараат за должничката криза во еврозоната.
XS
SM
MD
LG