Достапни линкови

logo-print

Грција со предлог закон ќе намалува плати во администрација


Грчката влада планира денеска во парламентот да поднесе предлог закон со кој се предвидува намалување на работните мста и плати во буџетскиот сектор, јавуваат новинските агенции. Со предлог законот се предвидува се очекува 30 илјади административци до крајот на годината да бидат префрлени во т.н.„ трудова резерва“ со што тие ќе добиваат по 60 проценти од платата и намалување на останатите плати во буџетскиот сектор со што ќе се заштедат 2,8 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG