Достапни линкови

logo-print

Балканските земји во заедничка мисија во Авганистан


Македонски војници во Авганистан

Македонски војници во Авганистан

Министрите за одбрана на Македонија, Албанија, БиХ, Хрватска, Словенија и Црна Гора денеска се согласија во Брисел да формираат заеднички воен тренинг тим кој ќе биде дел од НАТО силите во Авганистан, јавува новинската агенција Асошиетед пресс. Тие ги договориле деталите за мисијата која ќе има цел да ја обучува авганистанската воена полиција. Еден од приоритетите на НАТО е да ги подготви авганистанските безбедносни сили кои треба да ја преземат контролата врз земјата по целосното повлекување на меѓународните сили во 2014 та година.
XS
SM
MD
LG