Достапни линкови

logo-print

САД со критики за недејствувањето на Советот за Безбедност


Соединетите Држави повторно го критикуваа Советот за Безбедност на Обединетите Нации за неусвојувањето на резолуцијата со која се осудува режимот во Сирија за насилствата врз демонстрантите. Државниот секретар Хилари Клинтон изјави дека Советот за Безбедност ја избегнува одговорноста, а Русија и Кина, кои ставија вето врз нацрт резолуцијата, му должат објаснување на сиријскиот народ. И генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун оцени дека Советот има морална обврска да дејствува превентивно во спречувањето на крвопролевања и да му помогне на сиријскиот народ.
XS
SM
MD
LG