Достапни линкови

logo-print

Протести против странските сили во Кабул


Стотици авганистанци демонстрираат денеска во Кабул, барајки повлекување на странските сили од Авганистан. Некои демонстранти извикувале анти-американски слогани, а било запалено и американското знаме, но протестите биле мирни. Утре се одбележуваат 10 години од американската инвазија врз Авганистан за соборување на талибанскиот режим во таа земја. Во Авганистан моментално има 140.000 странски војници, повеќето од нив американци.
XS
SM
MD
LG