Достапни линкови

logo-print

Палестинците сакаат да станат членки на УНЕСКО


Извршниот борд на УНЕСКО се согласи земјите членки да решат дали палестинците треба да бидат примени како членки на таа организација. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека таквата постапка е неприфатлива и оти може да се случи Соединетите Држави да го прекинат финансирањето на УНЕСКО. Палестинците, со барањето за членство во УНЕСКО, всушност го продолжуваат настојувањето да станат полноправна членка на Обединетите Нации, иако Вашингтон предупреди дека ќе стави вето.
XS
SM
MD
LG