Достапни линкови

logo-print

Грчката полиција се судри со дел од демострантите во Атина


Грчката полиција денеска се судири со дел од демонстрантите во Атина за време на масовните протести. Полицијата соопшти дека морала да употреби солзавец за да се справи со групата демонстранти кои фрлале камења врз парламентот. Околу 20 илјади луѓе денеска излегоа на протести во Атина поради новите владини мерки за штедење. Грчката влада и денеска води разговори со меѓународните ревизори кои испитуваат колку реформи направила земјата и дали може да ја добие следната транша од спасувачкиот пакет.
XS
SM
MD
LG