Достапни линкови

logo-print

Косово една од темите на средба на членките на НАТО


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен денеска ја отвори дводневната средба на министрите за одбрана на членките на Алијансата на која една од темите ќе биде Косово. Расмусен во својот говор изјави дека воените операции што се одвиваат во Авганистан и Либија покажуваат дека НАТО ја има клучната улога во совладувањето на актуелните предизвици. Претходно тој во интервју за Гласот на Америка изјави дека ситуацијата на северот на Косово и улогата на КФОР ќе бидат една од клучните точки на состанокот на министрите за одбрана на државите членки на оваа воена Алијанса.
XS
SM
MD
LG