Достапни линкови

logo-print

Над 20 илјади луѓе на протест во Атина


Околу 20 илјади демостранти денеска маршираат во Атина во знак на протест поради новите владини мерки за штедење. Полицијата употреби солзавец за да растури мала група на демостранти кои фрлале камења врз парламентот. Јавната администрација и јавниот транспорт и аеродромот денеска не работеа.
Грчката влада и денеска води разговори со меѓународните ревизори кои испитуваат колку реформи направила земјата и дали може да ја добие следната транша од спасувачкиот пакет.
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел ќе разговара со претставници од ЕУ за начини на надминување на должничката криза во еврозоната.
XS
SM
MD
LG