Достапни линкови

logo-print

Меркел во Брисел на разговори за еврозоната


Ангела Меркел

Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска во Брисел ќе разговара со претставници на Европската унија за начините за надминување на должничката криза во еврозоната. До ова доаѓа откако министрите за финансии на 17 членки на еврозоната вчера ја одложија одлуката за исплаќање на новата транша од пакетот за помош на Грција која се соочува со банкрот. Во меѓувреме, Франција и Белгија и дадоа гаранци на заедничката банка Дексиа откако акциите на банката драматично загубија во вредност поради нејзината изложеност на грчкиот долг. Агенцијата Мудис вчера и го намали кредитниот рејтинг на Италија за три нивоа.
XS
SM
MD
LG