Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад ја критикува Турција


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад упати критики до Турција поради тоа што дозволила разместување радарска станица на нејзина територија како дел од противракетниот систем на НАТО. Ахмадинеџад изрази уверување дека системот бил наменет за заштита на Израел и оти им пренесол на пријателите во Турција дека тоа не било исправно. Соединеите држави најавија дека радарот ќе биде разместен до крајот на годинава.
XS
SM
MD
LG