Достапни линкови

САД за проблемите на Косово и во БиХ


Викторија Нуланд.

Викторија Нуланд.

„Соединетите Држави се загрижени за блокадите на патиштата во северниот дел на Косово“, изјави портпаролот на Стејт департментот, Викторија Нуланд, додавајќи дека во интерес на Србија и на Косово е да го продолжат напредокот пред инцидентите на граничните премини.

Таа во однос на ситуацијата во Босна и Херцеговина изрази разочараност што и една година по изборите не е формирана влада.

„Нејзините соседи се движат напред во своите напори кон интергација во Европската унија, а Босна и Херцеговина е заглавена во минатото и стагнира“, оцени Нуланд.
XS
SM
MD
LG