Достапни линкови

logo-print

Советот на Европа бара одговор од Тадиќ за Парадата


Генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд побара денеска од српскиот претседател Борис Тадиќ да му го соопшти причините за забраната за одржување на Парадата на Гордоста. Во писмото до Тадиќ е наведено дека секретарот бара одговор зошто е одложена парадата и што прави српскта власт за да го загарантира правото на слободен собир на јавен простор. Во петокот српските власти ја забранија геј парадата, што беше закажана за в недела во Белград, поради како што велат, безбедносни причини. Српските органи за безбедност, на вонредниот состанок, оцениле дека постои опасност екстремни групи да предизвикаат насилства и нереди низ градот, па затоа било решено да бидат забранети сите јавни собири во Белград во текот на престојниот викенд.
XS
SM
MD
LG