Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе преговара со Казахстан за извоз на природен гас


Европската Унија денеска соопшти дека неделава ќе се обидат да постигнат обврзувачки договор со Казахстан за искористување на природниот гас. Еврокомесарот за енергија Гинтер Оитингер на денешниот форум во Астана изјави дека двете страни имаат можност за преговори за нов договор за енергетска соработка и партнертво. Казахстанските власти соопштија дека со договорот се предвидува извезува природен гас од регионот во близина на Каспиското море преку Туркеменистан, Грузија и Азербејџан до Турција.
XS
SM
MD
LG