Достапни линкови

logo-print

НАТО нема да се меша во турската борба со курдските бунтовници


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен денеска изјави дека Алијансата нема да се меша во борбата на Турција против курдските бунтовници и ја повика Анкара да се обиде по мирен начин да најде решение за тој конфликт. Тој во интервју за турски весник изјави дека НАТО нема да се меша затоа што тоа е внатрешно прашање на Турција. Расмусен ја поздрави соработката меѓу земјите-членки на НАТО и размената на разузнавачките информации со Турција.
XS
SM
MD
LG