Достапни линкови

logo-print

ЕК жали што во Белград не се одржа Парадата на Гордоста


Геј парадата во Белград 10 Октомври 2010

Геј парадата во Белград 10 Октомври 2010

Европската комисија синоќа изрази жалење поради неодржувањето на Парадата на гордоста во Белград, ги осуди заканите на екстремистите и повика српските власти да почитуваат слобода на собири.
Во соопштението на ЕК се осудуваат заканите на екстремистичките организации упатени до организаторите.
Тие закaни, се додава во соопштението, „ги спречиле граѓаните на Србија да уживаат права гарантирани со Уставот и законите против дискриминација“
XS
SM
MD
LG