Достапни линкови

logo-print

Косово напредува кон безвизен режим со ЕУ


Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром синоќа изјави дека Косово остварило значителен напредок во преговорите со Брисел за безвизниот режим но оти е потребно уште многу да се направи.
Малмстром додаде дека луѓето кои живеат на Косово се единствените на просторот на Западен Балкан на кои им се потребни визи за влез во државите од Европската унија, откако Македонија, Србија и Црна Гора добија безвизен режим во 2009 година, а Албанија и Босна и Херцеговина една година подоцна.
Приштина се уште треба да ги добие насоките со кои ќе се прецизираат условите кои мора да бидат исполнети за луѓето од Косово да можат да патуваат без визи.
XS
SM
MD
LG