Достапни линкови

logo-print

Советот за Безбедност треба да гласа за Резолуција за Сирија


Дипломатите изјавија дека европските земји денеска ќе побараат да се гласа во Советот за Безбедност на Обединетите нации за драфт Резолуција која ќе претставува закана за Сирискиот режим и ќе вклучува мерки доколку владата веднаш не ги прекине своите активности против цивилите што протестираат.Агенциите јавија дека останува нејасно дали Русија ќе се спротивстави со вето на резолуцијата. Според дипломатите САД ќе ја подржат драфт резолуцијата. Над 2,700 цивили беа убиени во акцијата на сириската влада во средината на март.
XS
SM
MD
LG