Достапни линкови

logo-print

Бесими на министерски состанок во Анталија


Министерот за одбрана на Фатмир Бесими во рамки на министерскиот состанок на што се одржува во Анталија, се сретна со заменик помошникот државен секретар на САД Селесте Валандер и со министрите за одбрана на Грција, Србија, Турција и Црна Гора .Во соопштението од министерстворо за одбрана е наведено дека Валандер и Бесими разговарале за регионалната соработка во рамки на СЕДМ иницијативата, како и поддршката на САД за македонските евроатлански интеграции и значењето на решавање на прашањето на името со цел за полноправно членство на Македонија во НАТО.
Во продолжение на соопштението се вели дека Бесими на средбата со неговиот грчки колега Панајотис Беглитис, истакнал дека Бесими Македонија е определена да гради добрососедски односи со сите земји од регионот, вклучувајќи ја и Грција како и потребата за јакнење на билатералната соработка помеѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG