Достапни линкови

logo-print

Попоски доби ветување во Тирана за реален попис на македонското малцинство


Албанскиот министер за надворешни работи Едмонд Хаџинасто по денешната средба со неговиот македонски колега Никола Попоски, изјави дека пописот во Албанија ќе се споведе според европски стандарди и оти резулататите ќе бидат во согласност со реалната состојба. Попоски искажал убедување дека во текот на пописот ќе се направат сите напори да се идентификуваат сите Македонци во Албанија и да учествуваат во пописот.
Претходно македонското и другите малицинства во Албанија најавија бојкот на пописот поради како што велат неможноста слободно да ја изразат нивната етничка и верска припадност.
Заклучокот од денешната средба на дипломатите во Тирана е дека билатералните албанско-македонски односи се на високо ниво, но потребно е нивно унапредување, како значаен придонес за мирот и стабилноста во регионот.
XS
SM
MD
LG