Достапни линкови

logo-print

Повторно казна затвор за 20 луѓе во Бахреин поради протестите


Судот во Бахреин денеска осуди над 20 луѓе поради случаи поврзани со протестите во земјата. Воениот обвинител соопшти дека 14 од нив добиле доживотна казна затвор за убиството на Пакистанец за време на немирите покрај другите обвиненија. Седум студенти се осудени на 6 до 15 години затвор за обид за убиство на воено лице. Властите уапсија стотици демонстранти во шиитските протести против сунитската власт.Во протестите кои почнаа пред неколку месеци загинаа најмалку 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG