Достапни линкови

logo-print

Ердоган не исклучува можност за преговори со Курдите


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека не ја исклучува можноста за обновување на преговорите со бунтовниците од Курдската работничка партија . Тој потврди дека минатата година биле водени тајни преговори со Курдите, но тие биле прекинати по интезивирањето на нападите од милитантите изминативе неколку месеци. Турските медиуми јавуваат дека информацијата за преговорите предизвикала шок во јавноста поради досегашното негирање на турската влада за какви било преговори со курдските бунтовници. Од средината на јуни над 120 лица се убиени во судири и напади на курдските бунтовници во југоисточниот дел на Турција
XS
SM
MD
LG