Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ја набљудува истрагата околу партнерите на Гаспром


Рускиот премиер Владимир Путин денеска изјави дека владата со големо вниманиe ги следи случувањата околу подружниците на Гаспром. Европската Комисија изврши контрола на канцеларите на 10 поддружници на Газпром во Централна и Истична Европа, поради истрага за фирмите кои се вклучени во понудата и преносот на природниот гас. Комисијата соопшти дека „ненајавените инспекции“ се поврзани со сомневања за „анти-конкурентни “практики. Путин по средбата со директорот на Гаспром изјави дека владата ќе ја набљудува состојбата но и нареди на компанијата да соработува со истрагата.
XS
SM
MD
LG