Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција се обедини против режимот


Сириската опозиција формира Националeн совет во кој ќе членуваат сите политички струи кои се против режимот на претседателот Башар Ал Асад. Во заедничното соопштение е наведено дека Советот е формиран во Истамбул и дека е отворен за сите Сирици. Новата опозициска група соопшти дека во своите редови има членови од долгозабранетоте муслиманско братство, Либерали, Курди , и активисти за заштита на човекови права.Претсавниците на шетмесечниот протест против режимот во Сирија, во петокот се состанаа зад затворени врати за да изградат национален фронт против Асад.
XS
SM
MD
LG