Достапни линкови

logo-print

Сирија му се закани на американскиот амбасадор


Напад на возилото на американскиот амбасадор во Дамаск

Напад на возилото на американскиот амбасадор во Дамаск

Сириски државен весник Ал Бат денеска објави предупредување до американскиот амбасадор во Дамаск Роберт Форд да не се меша во внатрешната политика ако не сака да биде изложен на уште еден напад со „расипани јајца“.Весникот го обвини амбасадорот дека ги поддржува антивладините групи. Ал Бат се смета за медиум кој ги пренесува исклучиво владините ставови, јавува новинскта агенција Асошиетет прес. Поддржувачите на сирискиот претседател Башар Ал Асад фрлале со јајца и домати врз амбасадорот при неговата посета на опозициски лидер. Соединетите Држави го осудија нападот. Во Сирија од почетокот на март се оддржуваат протести против режимот на Асад при што загинале на 2700 демонстранти.
XS
SM
MD
LG