Достапни линкови

logo-print

Приведени се 40 луѓе на Геј протест во Москва


Архивска фотографија

Архивска фотографија

Околу 40 луѓе се задржани во полиција во Москва по вчерашниот Геј собир. Подржувачите на ЛГБТ заедницата биле пресретнати од демонстранти кои фрлале со домати по нив.Полицијата соопшти дека се уште не оцениле дали приведените се дел од подржувачите на собирот или демонстранти кои се обудувале да го спречат.Во изминативе неколку години, обидите да се оддржи Парада на Гордоста во Москва или другите руски градови биле блокирани од полицијата, религиозни активисти или од фудбалски навивачи.
XS
SM
MD
LG