Достапни линкови

logo-print

Данска воведе данок за храната со повеќе калории


Данска стана првата земја во светот што воведе „данок за маснотии“ па така храната како путер, слатки и пица ќе биде поскапа. Властите се надеваат дека со тоа луѓето се помалку ќе купуваат „брза храна“. Во пресрет на новите поскапувања потрошувачите создадоа домашни залихи на производите кои ќе бидат подложни на новите даноци. Бизнисмените го критикуваа законот, додека ЕУ го разгледува за да утврди дали ги прекршува евроспките правила за конкурентност.
XS
SM
MD
LG