Достапни линкови

logo-print

Попоски на состанок во Франција


Шефот на македонската дипломатоја Никола Поповски денеска учествуваше на состанокот на министери за надворешни работи до Евроспката народна партија во Бордо .Теми на состанокот биле источното партнерство, „арапската пролет“ и важноста на економската соработка изјави за МИА Никола Попоски. Тој додаде дека балканскиот регион бил спомнат во контекст на потврдување на преземените обврски уште од Самитот во Солун во 2003 година. бната важност во тековните дебати. На состанокот биле присутни
министрите на Франција и Италија, Франко Фратини и Ален Жипе, како и на европаратеникот Елмар Брок
XS
SM
MD
LG